Либерализирането на вноса от Меркосур е заплаха за българското селско стопанство. На 19 септември отправих питане за официалната позиция на Република България в контекста на финализирането на споразумението на ЕС със страните от Меркосур, що се отнася до сектор "Земеделие", съобщава евродепутатът Иво Христов.

Ето какво още казва той, относно либерализирането на вноса от Меркосур (най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка) и какви ще са последствията за България:

Предвижда се то да включва поетапно намаляване и елиминиране на митата за широк набор от стоки, в т.ч. либерализиране на 82% от вноса на селскостопански продукти от четирите страни, членуващи в Меркосур. За важни сектори за България, като производството на говеждо, свинско и пилешко месо, ориз и мед, също се предвижда поетапно либерализиране на вноса от търговския блок.

В отговора, който получих от министъра на земеделието и храните - Десислава Танева, е посочено, че за България най-уязвим е секторът на пчелния мед. В утвърдената от Министерски съвет българска позиция се казва още, че въвеждането на квота от 45 000 тона за внос на пчелен мед в ЕС от страните от Меркосур би могло да окаже реален пазарен натиск върху цената, на която се изнася българският пчелен мед - (средно 4 долара / килограм през 2018 г.). По-голямата част от българския пчелен мед в момента намира добър пазар именно в ЕС - Германия, Полша, Австрия и др.

Като друг проблемен за страната ни сектор е идентифициран и този на птичето месо. "България подчерта, че безмитният внос на 180 000 тона птиче месо представлява сериозен проблем и отбеляза, че страната ни има въпроси относно контрола, оценката на риска, защитните механизми за земеделските производители и използването на предвидения от европейската комисия кризисен резерв", се казва още в отговора на министър Танева.

Изпратено е писмо от МЗХГ до комисаря по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган с допълнителни въпроси от значение за страната ни.
В края на месец септември, на заседание на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, зададох въпрос към представителя на Европейската комисия относно мерките, които тя предвижда за защита на европейските пчелари в случай на силен натиск от страна на Меркосур, какъвто се очаква скоро; кога и как може да бъде задействан такъв защитен механизъм и ако няма такъв, какво предвижда ЕК да защити европейските пчелари.

Пчеларите в ЕС са поставени пред редица трудности, а за голяма част от тези в България това е малък, но важен допълнителен поминък.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.