Сглобката на национално ниво става все по-солидна и може да се говори за трансформация. Това мнение изрази пред БНР главният редактор на "Сега" Петьо Цеков. В предаването "Неделя 150" той и Михаил Кръстев от "Консерваторъ" коментираха управлението на страната.
"Както виждате всякакви проблеми касаещи лидерите на ПП и ДБ са посрещнати с разбиране от Бойко Борисов. Това са политически топки - скандалите около апартамент, къщата на онази улица в София. Други скандали, свързани с лидерите ПП и ДБ, са посрещнати с разбиране от Пеевски и Борисов, те не използват тези политически топки да ги отигрят в полето на противника, напротив. Сглобката на национално ниво става все по-добра", обясни трансформацията Петьо Цеков.
И допълни: "Но на по-долно, местно ниво проблемите остават и те се отиграват всеки ден - София, назначения, там проблемите остават. В момента се избистря концепцията за правителството, което ще дойде след март за през следващите 9 месеца. Така че в момента се избистрят лицата. Някои хора, които бяха много критикувани - като министъра на вътрешните работи, ще се окажат с голяма подкрепа от някои, които не бяха чак толкова критикувани, те ще изпаднат от борда, нормални неща. Не виждам колосален проблем."
С мнението на Цеков се съгласи и Михаил Кръстев, че "на национално ниво сглобката става все по стабилна".
"Големият проблем на самата сглобката е, че е конструирана на над национално ниво и съответно нейният край би дошъл не при проблеми на национално ниво, а при решаването на някои от големите проблеми на наднационално ниво. Знаем, че основният аргумент за конструирането на сглобката е именно конфликтът в Украйна. И когато той стигне до някакво решение или друго стечение на събитията, можем да очакваме развитие и на нашето национално ниво на сглобката, тъй като част от аргументите за нейното съществуване ще отпадне", посочи своите аргументи за стабилността на сглобката Михаил Кръстев.
"Всъщност 4 бяха основните стълбове, които конструириха това правителство. Подготовка на България за влизане в еврозоната, но Денков започна да дава задна, защото няма как да покрием критериите. Вторият е Шенген, третият е бюджетът за 2023, но видяхме неизпълнение на заложените параметри и неточна прогноза. Четвъртият е промени в конституцията. Тези промени бяха широко отхвърлени от професионалната общност. На фона на тези 4 стълба единственото, което наистина остава е тази идеология - евроатлантическата, за това как България трябва да се справи срещу Евразийската заплаха", коментира Кръстев.
"Евроатлантизмът крепи мнозинството и е факт. Тези партии ГЕРБ, ПП, ДБ и ДПС са евроатлантическите представители в България. Но ние трудно го разбираме от тук, гледайки Борисов и Пеевски, свързвайки ги ценностите на Европа. И може би от тук ще се появи недоволството, което очакваме и от резултатите евроизборите, които очакваме и всички тези тенденции, които виждаме в Европа, но не ги виждаме кристално ясно в България", предупреди Петьо Цеков.