Според него днешният вот на недоверие е борба за надмощие в антиевропейския проруски сектор в българската политика
"Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в еврозоната. Различните партии ще се опитат да обявят това за свой успех, след което мисля, че най-разумният изход е ново мнозинство - много по-стабилно, много по-здраво и много по-приемливо за избирателите на партиите, които ще участват в него".
Това мнение изказа пред БНР политологът проф. Светослав Малинов.
В предаването "Преди всички" той напомни, че вотовете на недоверие имат няколко функции, но падането на правителството не е измежду тях:
"Това е крайна цел, която много рядко се постига. Провежда се дебат, общественото внимание се приковава към определени партии и политици. Тези, които внасят вота, излизат на преден план. /.../ Бих определил този вот в по-дълбокия му смисъл като някаква борба за надмощие в антиевропейския проруски сектор в българската политика, тъй като партиите "Възраждане", "Величие" и МЕЧ са стъпили върху този електорат и са в тежка конкуренция в сравнително тясно пространство".
Според него тези, които ще подкрепят днешния вот, се изолират от европейския процес.
Парламентарната аритметика показва, че каквото и да стане, накрая правителството ще има винаги мнозинство, дори без ДПС-Доган, изтъкна политологът.
По думите му от ПП-ДБ не са направили никакъв компромис, като са заявили позицията си да не подкрепят днешния вот:
"Няма компромис. Има правилна и разумна политика с оглед баланс. Идеята - че в името на някаква радикална опозиционност трябва да се търси в момента всяка възможност да се свали правителството, независимо от голямата цел, тази идея е разрушителна. И обратното - след влизането в еврозоната не просто ПП-ДБ трябва да се върне към опозиционното си поведение, което ще стане мигновено, но мисля, че дори ГЕРБ ще се замисли какъв е смисълът от съществуването на това правителство. Така че не му давам дълъг хоризонт".
По думите му еврозоната се е превърнала в основен инструмент за оцеляване. Проф. Малинов смята, че след като тази цел бъде постигната, смисълът от съществуването на това мнозинство изчезва. Той е убеден, че ще покрием критериите и решението ще бъде позитивно.
"Мен от това най-много ме е страх - да не направим така, че политическата нестабилност да доведе не до отхвърляне на България, а до изчакване на новата политическа конфигурация, която ще управлява. Това е недалновидно. Не можем да рискуваме, а и не можем да очакваме другите да поемат рискове вместо нас. Затова това правителство има много ясен хоризонт и задача".
Според него тази коалиция е вредна за участниците в нея. "БСП и ГЕРБ страдат, за ИТН ми е трудно да преценя", уточни той.
Малинов изтъкна и усещането за влиянието на Пеевски - през определени законопроекти и през прокарването на свои хора. По думите му ГЕРБ, БСП и ИТН са склонни да приемат сътрудничество, но продължават да игнорират Пеевски, когато става дума за публични постове.
"Това двояко положение ще продължи. Но след еврозоната ще има политическа развръзка - нови избори. Другият вариант е да има преформатиране на мнозинството в смисъла на официално включване на ДПС-НН и официално преструктуриране на парламентарни комисии, държавни агенции, МС с включване официално на Пеевски".
Санкциите по Магнитски се налагат на хора, които са доказано участвали в корупция или в нарушение на правата на човека, припомни проф. Светослав Малинов. И изброи наказанията на включените в списъка. Според него проблемът с тях е много тежък морален проблем.
"В момента, в който стана ясно, че без Пеевски няма работещо мнозинство, излезе съобщението на Борисов. В момента, в който стана скандалът в Боянските сараи, ДПС на Доган излезе от мнозинството. Не са много фини в действията си изглежда българските политици в момента. Прекалено ясни са връзките между събитията и тяхното поведение".