"Да трупаме дефицит от 3% в добри времена не е здравословно. Необходими са реформи и правителство, което да мисли по-дългосрочно"
Важно е да има ясно парламентарно мнозинство. Това заяви пред БНР Владислав Панев, икономист, бивш народен представител.
"Ако няма такова, популизмът надделява. Предприемат се действия от парламента, които са разрушителни в дългосрочен период".
Той даде като пример регулацията на цените на електроенергията.
Панев отбеляза още, че изборът на председател на парламента не е натоварен просто със символно значение.
"Но и с това, че е част от домовата книга. Той може да стане премиер само след два или три месеца, ако този парламент се окаже безплоден".
Панев отбеляза, че са необходими реформи и правителство, което да мисли по-дългосрочно.
"Има рекорден търговски дефицит от началото на годината. Предприятията не работят, някои от тях затварят, вносът се увеличава. Заложените разходи за заплати в обществения сектор от предишния парламент са такива, че още от януари ще растат. Администрацията продължава да се увеличава, независимо, че населението намалява. Дефицитът ще расте. В добри времена да трупаме 3% дефицит никак не е здравословно".
Той коментира и бъдещето на "Булгаргаз".
"Задълженията на "Булгаргаз" са повече от активите. Тази разлика се увеличава с всяко тримесечие. Губи се пазарен дял. Без реформи в енергийния сектор, без листване на енергийните компании на фондовата борса, ще се стигне фалити".