"Никой не иска да вземе горещия картоф в себе си и да носи ясната политическа отговорност за състоянието на страната".
Това заяви пред БНР политологът Атанас Радев - председател на Националния младежки форум.
Той се надява в новия кабинет да има ясни приоритети за управление. Според него въпросът не е само да има кабинет - въпросът е да има по-сериозен разговор.
По думите му в рамките на предизборната кампания не може да се види кой може да отправи адекватни послания за това какво управление ще има страната. Ние това го виждаме по отношение на младежката политика, каза Радев и уточни, че много малко политически представители се ангажират с нея.
Обвинявайки се в различни корупционни схеми, политическите представители отблъскват избирателите, категоричен бе председателят на Националния младежки форум. Според него е ключово преди избори да има доверие между страните, защото счупи ли се това доверие, виждаме тази избирателна активност и това отношение към управлението. Той смята, че разговорът трябва да е за провеждането на конкретни реформи и политики. Партиите са тези, които трябва да общуват с гражданите, припомни той в предаването "Преди всички".
За парламентарното управление имаме ясна система и верига от политическо делегиране, т.е. ние, избирателите, излъчваме народно представителство, което гласува доверие на Министерски съвет и министър-председател, те пък делегират на държавните служители, напомни Радев, като подчерта, че това се случва с посредничеството на партиите. В този смисъл той заяви:
"Когато политическите партии са слаби, това отслабва самите институции и политическия процес. Трябва да си говорим повече за контрола и отчетността".
"Постното дробче е неназоваването на проблема в стаята, а той е гнилите ябълки, които обаче в рамките на предизборната кампания не могат да бъдат определени. Тази изборна суровост в тази кампания ни водят в друго поле и то не граничи с политическия анализ и политическа теория", коментира Атанас Радев.
Тази вечер тези и други теми ще бъдат дебатирани между младежи и политици, а разоворът ще бъде воден от "Лигата на младите гласоподаватели".
"Ние самите започнахме да търсим някакви по-различни подходи, за да привлечем внимание към темата и участието в изборния процес. Имаше интерес по отношение на това дали наистина правим политическа партия, защо се бутаме сега между шамарите, сега ли му било времето", разказа Радев.
Ние сме симулативна партия единствено и само за целите на кампанията "Лигата на младите гласоподаватели", обясни той. И добави, че имат подписан манифест, който ще отстояват - конкретни предложения за младежка политика и поставяне на фокуса на вниманието върху тази политика. Според него политическите партии и представители нямат много представа какво точно представлява тази политика. "България е извървяла някакъв път и някъде нещо по трасето се е счупило", изказа мнението си той.
Не е много апетитна комисията за младежта и спорта, каза със съжаление още Атанас Радев. По думите му в нея се ангажират само и единствено със спорт и не се обръща толкова внимание на младежката политика. А тя има своето сериозно място за социализирането на младите хора и бъдещето, категоричен бе той.
Поканата за участие в срещата са приели 4 парламентарно представени партии. Амбицията ни е впоследствие да се организира малко по-сериозен дебат, защо не и с политическите лидери, анонсира Радев.