Европейският съюз единодушно реши на ниво посланици в сряда вечерта (25 септември) да започне преговори за присъединяване на Албания към ЕС на 15 октомври. По този начин Албания беше отделена от Северна Македония, обяви говорител пред Euractiv.
Съобщава се, че началото на преговорите за присъединяване с Албания ще се състои на 15 октомври в рамките на Междуправителствената конференция ЕС-Албания, с отварянето на „Клъстер 1 – Основни въпроси“. Този клъстер включва няколко глави – обществени поръчки, статистика, съдебна система и основни права, правосъдие, свобода и сигурност и финансов контрол.
Новината е насърчение за Албания в усилията й да изпълни изискванията за напредък по пътя й към ЕС и е пречка за Северна Македония, която за пореден път не успява да направи решителна крачка към присъединяването си.
Това развитие едва ли е изненадващо. Отделянето беше необходимо, тъй като Скопие възпираше Тирана с отказа си да приложи компромис, договорен по време на френското председателство на ЕС през юли 2022 г., благодарение на който падна българското вето, което спираше Северна Македония да започне преговори за присъединяване.
Съгласно компромиса, договорен от бившия премиер Димитър Ковачевски, страната трябва да промени конституцията си и да включи българското малцинство заедно с другите малцинства, споменати в момента като „турския народ, влашкия народ, сръбския народ, ромския народ, босненския народ и други”.
В момента 100 000 граждани на Северна Македония са придобили българско гражданство, което означава, че са доказали българските си корени.
Веднага щом националистическата партия ВМРО-ДПМНЕ спечели изборите през май, новото правителство на Християн Мицкоски даде да се разбере, че иска предоговаряне на така наречения „френски компромис“. Както се очакваше, ЕС отхвърли тази позиция и предупреди, че следващата стъпка ще бъде отделяне на Северна Македония от Албания и ще се даде шанс на Тирана да напредне.
След изборите през май Северна Македония се конфронтира със своите съседи Гърция и България. Първо, новият президент на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова ядоса Гърция, защото не използва конституционното име „Северна Македония“ по време на речта си при встъпването в длъжност.
Северна Македония добави „Северна“ към името си през 2018 г., за да сложи край на дългогодишен спор с Гърция след историческото споразумение от Преспа.
Съвсем наскоро правителството на Мицкоски започна битка със София под предлог, че от протокола на българския президент не са поставили знамето на Северна Македония по време на неотдавнашното посещение на Силяновска-Давкова в София.
Всъщност посещението беше неофициално, тъй като Силяновска-Давкова беше на оперен спектакъл и няма протоколно изискване за поставяне на знамето на такъв повод.
Епизодът обаче продължи да трови отношенията, а българският президент намекна, че скандалът е организиран от мощни сили, които не желаят Северна Македония да стане част от ЕС.