Полицаи, прокурори и служители на Комисията за противодействие на корупцията проверяват имоти на Румен Гайтански-Вълка, съобщава БНТ. Поводът за разследването е кредит, отпуснат от държавната Българска банка за развитие (ББР) на фирма, свързвана с бизнесмена. Един от проверяваните имоти се намира на столичната ул. "Оборище". По информация на медията преди дни Гайтански е напуснал страната, поради което ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР Стоян Мавродиев, за когото се предполагало, че е в Гърция.
Акцията е във връзка с разследването на кредит от близо 150 милиона лева, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие, за което съобщиха от Антикорупционната комисия в петък.
От държавната медия посочват, че претърсване се извършва и на фирма с адресна регистрация в Кърджали, за която има данни, че е получила 30 млн. лв. от усвоения кредит. А също и имоти на бивш директор на ББР.
Според 24rodopi.com, акцията в Кърджали се извършва в сградата, в която се помещава офисът на Ахмед Моллахасан, който е сочен за близък с бившия кмет Хасан Азис. 24rodopi.com твърди, че Моллахасан ръководи бетонов център, в който по документи фигурира и братът на Азис.
Пред "Дневник" Хасан Азис коментира, че името му е медийно пришито и няма нищо общо с фирмата, която се проверява. По думите му от месеци срещу него се води очерняща кампания от определена медия. На въпрос случващото се свързано ли е с конфликта между съпредседателя на ДПС Делян Пеевски и почетния лидер Ахмед Доган, чиято страна зае бившият кмет на Кърджали, той заяви, че всеки, който следи политическата обстановка, може да си направи изводи и възприема въпроса като реторичен.
По информация на "Хоризонт", се претърсва домашния адрес на Гайтански на централна столична улица, както и този на бившия директор на банката Стоян Мавродиев.
Разследващите поверяват и заема, отпуснат от Българската банка за развитие, на фирмата "Кристална вода", която неофициално се свързва с почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
Неофициално има информация, че Гайтански и Мавродиев е възможно да са извън страната. Засега няма повдигнати обвинения по случая, научи "Хоризонт".
Антимафиоти влязоха и в офиса на фирма "ПСП строй" в Кърджали, предаде кореспондентът на БНР Валя Апосотола. В компанията участва бившият президент на футболен клуб "Арда" Петър Пешев, на чието име се водят още 6 фирми. Проверяват се документи и се разпитват свидетели. Няма официална информация за полицейската акция, но според запознати тя е във връзка с разследване на кредит, отпуснат на фирма на Гайтански от ББР. "ПСП строй" е изпълнявала строителни поръчки при управлението на бившия кмет на Кърджали Хасан Азис. В момента участва в проекти, възложени от сегашния кмет Ерол Мюмюн.
На 9 август, от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) обявиха, че разследват отпуснат заем от Българската банка за развитие в размер на 148, 5 млн. лева на фирмата на Румен Гайтански-Вълка "Роудуей кънстракшън" АД през 2019 г. От тази сума 30 млн. лв. отишли за погасяване на задължение на ТЕЦ-Варна към банка, уточниха тогава от комисията.
"Налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата", казаха от КПК.
От съобщението стана ясно още, че действията по разследването имат за цел да установят цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем.
В края на юли групата на ГЕРБ-СДС в СОС обвини столичния кмет Васил Терзиев в нарушение на обществения интерес със спряното събаряне на незаконния ловен хотел на Румен Гайтански до язовир "Искър".През април пък стана ясно, че сградите са построени от фирма, която е свързана с бизнесмена, а премахването им се извършваше със средства на Столичната община.Тогава екипите по събарянето, осигурени от общината, си осигуриха сами достъп до сградите и събориха три незаконни постройки на територията на Държавно ловно стопанство "Искър".Припомняме ви, че Пернишкият окръжен съд спря събарянето на незаконния ловен хотел, а причината е обезпечителна заповед по търговско дело, която обезсилва заповедта на главния архитект на София за премахване на незаконните постройки.