В България има над 700 предприятия, собственост на държавата и общините, които са бреме за бюджета, за икономиката, за данъкоплатците. Много от тях трупат колосални задължения и загуби, поглъщат огромни субсидии и други държавни помощи. Те са инкубатори на корупция и високо платен "пристан" за верни партийни кадри. Това коментира в студиото на (О)позиция Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика. Той говори за порочните форми на прикриване на проблемите в публичния сектор, които финансистите наричат "масажиране на балансите", а журналистите - счетоводни еквилибристики и стъкмистики.

В групата "БЕХ" - "Бъларски енергиен холдинг", например под една шапка бяха събрани на куп печелещи и губещи предприятия. Така се замитат проблемите с губещите, коментира експертът. Печално известната "Топлофикация София" е на прага да фалита, всяка година трябва да бъде спасявана. Фирмата сега е общинска собственост, но беше 100 % държавна, беше и общинско-държавна и все е зле. Тези "реформи" целяха маскиране на загуби.

"Български пощи" също от години е на "командно дишане". Наскоро държавата отписа с пореден счетоводен трик отпуснат на предприятието спаситител заем - 50 млн. лева, които бяха превърнати в "увеличение на капитала". Схемата се прилага и при "Булгаргаз". Дават му се милиони уж назаем, а после му се опрощават - вместо да ги връща с лихвите, разрешават му с тях да вдигне капитала си.

Има цяла Агенция за публичните предприятия, която всяка године пише отчети. Те преливат от числа и обобщени данни, но няма никакъв анализ, липсват и идеи какво да се прави с онези фирми, които тежат като воденичен камък на бюджета и влекат надолу цялата икономика, критикува експертът от ИПИ.

"Автомагистрали" и предприятието за язовиригге са "модел" на друга порочна употреба на държавните фирми - чрез тях се финтират състезателните
обществени поръчки и огромни бюджетни средства стигат до избрани на тъмно, без конкурс частни "партньори".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.