"Касирането на избора за Сливенски митрополит е прибързано и безотговорно. Не е тайна, че даже и в Америка се знаят имената на двамата фактори, единият в Св. Синод, а другият в партията на власт, чиито любимци не получиха необходимите гласове, за което поздравявам смелите 42 избиратели от Сливен за смелостта и дръзновението. Свещениците ни и особено миряните обезателно трябва да имат право на избор на техните духовни водачи свещеници, епископи и патриарси. Синодните наредби са вредни за духовния ни живот. Св. Синод трябва да разбере това веднъж завинаги и да отмени на следващото си заседание този враг на духовния ни живот в епархиите - Синодните наредби!", посочва в свое становище, изпратено до членовете на Светия Синод и до Българската патриаршия, Негово Високопреосвещенство на САЩ, Канада и Австралия митрополит Йосиф.
Агатополският епископ Иеротей (Ивайло) Станиславов Косаков е роден на 01.02.1977 година във Велико Търново. Завършил е Паралелния курс на СДС „Св. Йоан Рилски“ през 2003 г. Преди пострижението си е послушник в манастира “Св. вмчк Георги” в град Поморие. Постриган е за монах на 22.12.2003 г. от Сливенския митрополит Йоаникий и е зачислен към братството на манастира “Св. вмчк Георги“ в черноморския град. Ръкоположен е за йеродякон на 11.05.2004 г. в храм “Св. св. Кирил и Методий“ в Бургас, а за йеромонах на 16.05.2004 г. в храм “Св. Богородица”- гр. Несебър, от Сливенския митрополит Йоаникий. Назначен е за ефимерий в манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие, от 17.05.2004 г.
От 01.01.2005 г. е назначен за игумен на манастира Свети Георги в Поморие. Отличен е с офикия архимандрит на 06.05.2008 г. от Сливенския митрополит Йоаникий.
Завършва катедра „Теология” при Шуменския университет ”Епископ Константин Преславски” през 2010 г. със степен ”магистър”. Понастоящем е докторант по църковна история в същата катедра.
С решение на Светия Синод на 01.10.2014 г. е хиротонисан за епископ с титлата Агатополски в храм „Успение Богородично“ в Сливен и е назначен за Викарий на Сливенския митрополит.
Епископ Иеротей се позлва с безупречна репутация, уважение и доверие сред миряните и духовните лица както в Поморие, така и в Бургаска област.
След кончината на Негово високопреосвещенство сливенския митрополит Йоаникий, който напусна земния ни свят на 9 януари 2024 г., на 18 февруари 2024 г. се проведе избор за нов Сливенски митрополит. Според Устава на Българската православна църквата, изборът (БПЦ) на нов митрополит трябва да премине две стъпки - първо епархията определя чрез гласуване двама кандидати (между епископите, отговарящи на изискванията за мястото), а след това Св. синод избира един от тях за митрополит. На 18 февруари свешеници и миряни избраха като първи кандидат Агатополският епископ Йеротей, дългогодишен викарий на Йоаникий, а на второ място се класира Константийският епископ Михаил.
На 25 февруари, вместо Сливенска митрополия да получи нов митрополит, на 24 февруари изборите бяха касирани от Светия Синод. Като причина бяха посочени доклад от организатора на избора - Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който е наместник на овдовелия престол, и постъпили жалби. Нещо повече - членове на Светия Синод приеха в нарушение на Устава на БПЦ нова Синодална наредба за избор на владици, която изключва демократичния принцип за участие на миряните и духовниците във вота и залага ново правило - митрополитиите да се избират от Светия Синод из между лица, посочени от Светия Синод.
Действията на Светия Синод предизивкаха силно негодование сред граждани и духовни лица, а също така и остри позиции и особени мнения на митрополити, членове на Светия Синод, които не одобряват взетото решение за касиране на изборите от 18 февруари.
На 26 февруари духовници и миряни излязоха в знак на протест пред Сливенска митрополия. Стартираха подписки в град Поморие, град Ахтопол и онлайн петиция в подкрепа на епископ Иеротей и изборите за Сливенски митрополит от 18 февруари. Богословът и предподавател по църковно право в Софийския университет прод. д-р Дилян Николчев веднага направи коментар по темата в профила си във Фейсбук, като посочи, че "Свeтият Синод манипулативно изопачава съдържанието и смисъла на цитираните в предложението църковни правила". Междувременно се говори, че зад скандала в БПЦ прозира сянката на Пловдивския митрополит Николай (известен в публичното пространство с прякора "Ники Ролекса" и протекциите от властимащи), на когото му били нужни угодни верни или зависими пажи, които да послужат за обслужване на крайната му цел - заемане на патриаршеския престол. Фаворитът на Николай Пловдивски бил Знеполския епископ Арсений /тук/, който обаче не успява да се класира на второ място на изборите от 18 февруари. Предвид влошеното здравословно състояние на Българския патриарх Неофит, не е изключено до края на годината да се стигне до избори за нов Патриарх на Българската православна църква, гласът на всеки митрополит за избора е от голямо значение, но явно епископ Иеротей не се вписва в задкулисните схеми. /виж тук/
Подобна теза изразява пред БНР и журналистът Горан Благоев, който в продължение на години водеше специализираното предаване "Вяра и общество" по БНТ. "Сметките на някои от митрополитите не са излезли, защото митрополитът на Сливен, който ще бъде избран сега, ще гласува на едни бъдещи патриаршески избори" - посочва Благоев, цитиран от "Дневник" в статията "Първа и последна инстанция: защо изборът на митрополит не е проблем само на църквата". Журналистът Горан Благоев е още по-остър в интервю пред "Фокус", в което посочва: "Намирисва на много нагласена работа. Противоуставното касиране на първия тур на изборите в Сливенска епархия е свързано според мен, с тези борби от чие лоби и по-скоро на чия страна от евентуалните кандидати ще бъде новият Сливенски митрополит. Очевидно излъчените от избирателите в Сливенска епархия двама кандидати не са в сметките на кандидат-патриарха, който се спряга с най-голяма вероятност. Синодът казва на редовите духовници в Българската църква и на миряните: “Гледайте си работата. Властта е в наши ръце, в нас е и ножът, и хлябът, ние каквото решим това правим".
"Синодалната наредба от 24 февруари грубо погазва Устава на БПЦ, не може да бъде приета и прилагана от Светия Синод. От възстановяване на Българската православна църква под името Българска Екзархия, в процедурата за избор на митрополит участват духовни и мирски избиратели (чл. 39 от Екзархийския устав), което не противоречи на свещените канони. С гласуваната „Синодална наредба“ грубо се погазват правилата на Устава на БПЦ-БП, следователно изтъкваният мотив за приемането ѝ, а именно строгото спазване на каноните на светата Православна църква, е несъстоятелен. Как може да спазваме каноните, когато не зачитаме правилата на Устава?", заявяват Ловчанският митрополит Гавриил, Неврокопският митрополит Серафим и Видинският митрополит Даниил. /с пълния текст на позицията можете да се запознаете от тук/.
На 28 февруари в храм „Св. Атанасий“ в град Бургас се състоя пресконференция, излъчвана онлайн (виж тук) на свещеници от Бургарска духовна околия, Сливенска епархия. Свещениците Севастиян Йорданов, Петър Косев, Николай Димитров и Стоян Кралев, заедно с един представител на миряните сред много представители на медиите, обясниха своята позиция и отговориха на въпроси на миряните и репортерите. "Тук сме, за да защитим миряните и да не внасяме разкол, да успокоим нашите братя, че всички ние следваме правилата на Светата църква. Не можем да се съгласим с решението на Светия синод, защото пряко се нарушава съборността, това е много важен принцип. За наша радост митрополити излязоха, за да изразят мнението си, защо са гласували против касирането на избора и против приемането на Синодална наредба. Църквата се защитава за вярата. Божият народ трябва да участва в изборите. Времената стават трудни, ще ни трябва вярващия народ" - заявиха духовниците.
Незаконосъобразните действия на на 8-те члена на Светия Синод за касирането на изборите от 18 февруари за Сливенски митрополит и внезапната промяна на правилата стигнаха до Парламента, Министерски съвет и Министъра на правосъдието. Жалбатата на миряните бе адресирана до министъра на правосъдието доц. д-р Атанас Славов, с копие до народния представител Георг Георгиев, председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на граждани към Народното събрание, както и до Георги Кръстев, директор на Дирекция „Вероизповедания“ към Министерски съвет /виж тук/.
"Най-висшестоящите свещеници в българската църква нарушиха своята Конституция и отмениха избора на нов сливенски митрополит. Какви интереси прозират зад това деспотично решение на Светия синод да окупира избора и то със задна дата", коментира вчера водещата Люба Кулезич. Нейни гости в "Честно казано с Люба Кулезич" да говорят по темата бяха проф. Дилян Николчев - богослов и преподавател в Софийския университет, и Отец Никанор - игумен на Гигинския манастир.
А днес четвърти митрополит се обяви срещу наредбата на Светия Синод и посочи, че "коминизмът няма място в Църквата". Публикуваме в пълнота позицията на Митрополита на САЩ, Канада и Австралия - Негово Високопреосвещенство Йосиф:
"1/ За каноничността на процедурата по проведения избор на Сливенски митрополит и
2/ Изпратената ми Синодна наредба.
От достигналите публикувани документи на Св. Синод и намерените нарушения по процедурата на проведения избор, докладвани в заседание на Св. Синод и веднага взетото решение от митрополити-членове на Св. Синод, мисля, че касирането на избора, който е все още в процедура и увереността ми, че обвинението на избирателя за деянието на получилия най-много гласове епископ, е прибързано, недоказано и безотговорно.
И още, вината, ако има такава е много строго наказана, която епископът в немилост не заслужава. Ами, ако в съд той докаже и аз го предизвиквам той да повдигне подобен съд срещу клеветника, тогава как Св. Синод ще гледа в очите нашия събрат, за когото Св. Синод толкоз пъти уверява православните ни клирици и миряни в БПЦ по света и у нас, че е достоен да бъде епископ и е достоизбираем да бъде в листата на митрополитския избор в Сливен. Тогава???!!!
Заради това ли няколкото митрополита избързаха да извършат второ безотговорно решение, "като съобрази, че е налице неотложност" т.е. Хей, дайте по-бързо да действаме, защото, ако отложим попадналата ни възможност, желанията на тия, които имаха други мераци, няма да се сбъднат скоро. Не е тайна, че даже и в Америка се знаят имената на двамата фактори, единият в Св. Синод, а другият в партията на власт, чиито любимци не получиха необходимите гласове, за което поздравявам смелите 42 избиратели от Сливен за смелостта и дръзновението.
А що се касае до Синодалната наредба, която е комунистическа осанка в нашия Устав на БПЦ-БП., Господ да ни пази до следващия Църковно-народен събор, когато нашата Епархия в САЩ, Канада и Австралия ще увери делегатите да се премахне от Устава, защото Задграничната ни епархия зад океана най-много пострада от тези Синодни наредби, които разцепиха единната оригинална епархия на незабравимия дядо Митрополит Андрей на три епархии и спомогнаха чрез низвергнатия Кирил Йончев и нашите пратеници чрез Синодалните наредби без избори и Устави да бъдат изпращани и назначавани от Св. Синод в Акронска епархия, а после и в Ню Йоркска и за резерва дори в измислената Детройтска епархия хора неуки за мисионерска мисия.
Добре е да се знае, че след назначаването ми за Митрополит в Ню Йорк от Св. Синод, поради съдебните американски изисквания в Ню Йорк, аз бях повторно преизбран за законен каноничен митрополит, благодарение на което епархията спечели апелативния съд и защитих имотите ни в Ню Йорк да си бъдат наши, което ни струваше 500 хияди щатски долари.
Така че, свещениците ни и особено миряните обезателно трябва да имат право на избор на техните духовни водачи свещеници, епископи и патриарси. Синодните наредби са вредни за духовния ни живот. Св. Синод трябва да разбере това веднъж завинаги и да отмени на следващото си заседание този враг на духовния ни живот в епархиите - Синодните наредби! Жива църква има там, където има добри енориаши, дейни и ангажирани членове на енорията. И как не могат да разберат нашите митрополити, че без активни енориаши-миряни ние сме мъртви.
Породеното разграничаване в Св. Синод - Върховното управление, на Българската православна църква и свързаните с него постъпки нанесоха и ще продължат да нанасят тежки щети в църковния ни живот, смущават и ще продължат да смущават клира и православния ни народ, както и цялата ни родна общественост, напразно ангажират труда и средствата на църковните поделения и терзаят душите на христолюбивото ни паство.
Поради това сърцата ни са неспокойни, съвестта ни е смутена и като размисляме за делата си все по-уверено търсим начин за пряко изказване на съжаление и винаги сме желали възстановяване на единната българска йерархия с христолюбимото ни паство.
С чувство на смирение молим да произнесем заедно всепобедното "ПРОСТЕНО-ПРОСТИ" и сме с надежда за Вашето братско разбиране и проявена мъдрост, Ваше Светейшество и Ваши Високопреосвещенства, членове на Св. Синод, като върнете правата на всички ни в Устава на БПЦ-БП.
С обич в Христа,
На САЩ, Канада и Австралия Митрополит, (П) + Митрополит ЙОСИФ"