Голяма част от настъпилите трудови злополуки са били предотвратими, смятат от ГИТ
18 са смъртните случаи при трудови злополуки от началото на годината. Това обясни пред репортери в Благоевград шефката на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ) Екатерина Асенова преди началото на конференция, част от информационната кампания "Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква".
Кампанията е провокирана от високия ръст на трудовия травматизъм. По данни на ГИТ през изминалата 2023 година смъртните случаи при трудови злополуки са 65. Това означава, че средно на месец при трудова злополука са умирали между 5 и 6 души. Данните към момента показват известно намаляване на трудовия травматизъм спрямо миналата година, посочи Асенова, цитирана от БТА.
На въпрос дали работодателите спазват трудовото законодателство Асенова посочи, че не може всички да бъдат слагани под общ знаменател. Има такива, които не са допуснали трудова злополука, но и такива, които неглижират здравето и безопасността на работниците. В немалко случаи инциденти настъпват и поради пренебрегване на правилата за безопасност от страна на работници и служители, обобщи изпълнителният директор на ГИТ.
По думите ѝ в голямата си част настъпилите трудови злополуки са били предотвратими, особено тези, които са вследствие на неглижиране на правилата.
Според нея е важно самите работници да имат нетърпимост, когато техен колега не спазва нормите за безопасност, "но тази култура на превенция е нещо сложно и изисква време". Асенова допълни, че е необходимо работодателите да са ангажирани - например да не се провеждат формални инструктажи и да се поставят подписи в книгата за инструктаж, а действително работниците и служителите да бъдат запознати с рисковете на работното място.
По думите ѝ най-рисковият сектор във връзка с трудовите злополуки е строителството.