Президентът Румен Радев връчи мандата на лидера на партията с най-висок резултат на изборите „Продължаваме промяната“ и неин кандидат за премиер – Кирил Петков. Петков ухилен незабавно даде на държавния глава папка със състава на новото правителство.
Радев поиска от бъдещия министър-председател решителни оздравителни промени в прокуратурата и правораздаването в първите 100 дни на новото правителство.
Президентът се обърна към Петков с думите:
„Върху вас и партиите партньори в коалицията пада отговорността да реформирате порочния властови модел, наследен от 12-годишно авторитарно управление, да се справите с корупцията и беззаконието, с неравенството и несправедливостта, които те пораждат, да изхвърлите задкулисието от държавата. Като министър вече се убедихте колко силна е дълбоката държава, която брани привилегиите и безотговорността на корупционерите“.
И посочи, че в тези усилия основен ресурс ще бъде подкрепата на хората.
„Вярвам, че осъзнавате, че ако не постигнете решителни оздравителни промени в прокуратурата и правораздаването в първите 100 дни няма как коалицията да спечели битката за бъдещето на България. Защото законността е най-важната битка, от която зависят всички останали. Гласът на площада и от урните иска законност и от вас, и от вашите министри зависи да не го разочаровате.
Битката с бедността и отстояването на българските национални интереси навън са другите предизвикателства, които следва да бъдат вашите основни приоритети“, каза държавният глава на бъдещия премиер.
Кирил Петков заяви, че за него е чест и огромна отговорност да вземе мандата.
„Идвайки насам, една гражданка ми каза – вие ни накарахте да повярваме отново. Тази отговорност я приемаме присърце“, каза Петков и посочи, че президентът е започнал промяната преди месеци на площада, а сега е време работата да бъде свършена докрай.
Петков заяви: „Време е след 32 години българският народ да почувства, че управниците се грижат за него. Младите българи в чужбина да видят България като перспективно място за завръщане. Време е нашите баби и дядовци, майки и бащи да я видят като място за справедливи старини. Ще вкараме всичките си усилия тези обещания и тези надежди да станат реалност“.
И със заявката, че няма да губи нито ден и час, връчи на президента папката със състава на новото правителство.
В последствие пред медиите Петков заяви: „Един от първите закони, които се надяваме да променим, ще бъде свързан със съдебната власт и КПКОНПИ. Вярвам, че ще привлечем хора, за които борбата с корупцията е мисия“. Но като най-спешни приоритети обяви цените на тока и ковид мерките.
„Не можем да имаме нулева корупция без работеща прокуратура“, каза още бъдещият премиер, но подчерта, че бързо може да стане смяната на състава на КПКОНПИ.
Само след няколко часа се очаква да бъдат представени кандидатите за министри. А съставът на новото правителство ще бъде гласуван в понеделник на извънредно заседание на Народното събрание.
Новото управление е плод на споразумение между ПП, БСП, ИТН и ДБ.
От партията мандатоносител публикуваха общата част на документа, подписан от четирите формации, но без мерките, за които са се разбрали по сектори (документа виж тук).
До момента е известен следният състав на Министерския съвет:
Министър-председател – Кирил Петков (ПП)
Вицепремиер и министър на финансите – Асен Василев (ПП)
Вицепремиер по ефективното управление – Калина Константинова (ПП)
Вицепремиер и министър по икономиката и индустрията – Корнелия Нинова (БСП)
Вицепремиер и министър на регионалното развитие – Гроздан Караджов (ИТН)
Вицепремиер и министър на околната среда и водите – Борислав Сандов (ДБ)
Министър на образованието – Николай Денков (ПП)
Министър на здравеопазването – Асена Сербезова (ПП)
Министър на вътрешните работи – Бойко Рашков (ПП)
Министър на отбраната – Стефан Янев (ПП)
Министър на транспорта – Николай Събев (ПП)
Министър на растежа и иновациите – Даниел Лорер (ПП)
Министър на културата – Атанас Атанасов (ПП)
Министър на труда и социалната политика – Георги Гьоков (БСП)
Министър на земеделието – Иван Иванов (БСП)
Министър на туризма – Христо Проданов (БСП)
Министър на външните работи – Теодора Генчовска (ИТН)
Министър на енергетиката – Александър Николов (ИТН)
Министър на спорта – Радостин Василев (ИТН)
Министър на правосъдието – Надежда Йорданова (ДБ) (коя е тя виж тук)
Министър на електронното управление – Божидар Божанов (ДБ)