Бюджетната комисия ще заседава извънредно с министъра на финансите, за да отпуснат компенсации за пострадалите
В Народното събрание вече се носят гласове за оставка на вътрешния министър Калин Стоянов заради пожарите. За това настояха от ПП-ДБ и "Възраждане".
Най напред лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че държавата е трябвало да изкара армията и полицията за гасенето на пожарите, и тъй като това не е било направено, премиерът Димитър Главчев и шефът на МВР Калин Стоянов трябва да си подадат оставките.
Костадинов обаче се нахвърли и на присъстващите в България натовски военни сили, че не оказват помощ. "Защо не се поиска помощ от нашите т.нар. съюзници разбойници? Къде блеят 5-те хиляди чужди войници, които са в момента в България? Преди 3 години руски самолет дойде да ни помага. Къде са американците, които постоянно прекарват военна техника?", ядосано викаше националистическият лидер пред журналистите в парламента.
Малко по-късно депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков обяви, че неговата формация очаква оставката на Стоянов. Той посочи, че кабинетът "Денков" е отпуснал 169 милиона лева по Оперативна програма "Околна среда" за закупуването на 385 специализирани автомобила за борба с горски пожари. По думите му, не е използван и ресурс от 300 милиона лева във Фонда за пътна безопасност, за да се направят нужните инвестиции.
"Никога досега цяло село в България не е горяло. Касае се категорично за лоша организация, а не за липса на средства. Ако можеше пожар да се спре с частни гардове от "Делта Гард", сигурно щяха да са го спрели. Напротив – МВР има ресурса, категорично според нас се касае за лошо управление от страна на ръководството на МВР", смята Божанков.
На съвсем друго мнение беше председателят на ДПС Делян Пеевски. Според него кабинетът добре се справя със ситуацията. "Правителството си беше на място – премиерът, вътрешният министър, военният министър, хората работеха, но няма с какво да работят. Положението е брутално откъм техническа гледна точка", констатира той. И призова да се свика председателският съвет на парламента, на който да бъдат поканени представители на правителството, за да се обсъди отпускането на средства за обезщетение на пострадалите и за закупуването на хеликоптери, с които да се гасят пожари. Тъкмо това негово изявление провокира Божанков да сподели информацията за предприетите от последното редовно правителство мерки.
Пеевски отново използва случая, за да нападне президента Румен Радев. "Аз го призовах да кацне. Той пак е излетял. Отишъл е на прием, човекът се разхожда, не си е на мястото. Съвет по национална сигурност не свиква, а държавата гори", порица го Пеевски.
От БСП обявиха, че ще внесат предложение в парламентарната бюджетна комисия за отпускане на средства за закупуване на противопожарна техника и за компенсация на пострадалите. Временният председател на партията Атанас Зафиров заяви, че това, което държавата обявява като подкрепа за пострадалите райони, не отговаря на истината, макар че не уточни какво има предвид.
Към обяд и ГЕРБ-СДС се обади - зам.-шефът на парламентарната група Теменужка Петкова заяви, че с колегите й ще поискат бюджетната комисия да изслуша днес финансовия министър Людмила Петкова и да обсъди заедно с нея отпускането на средства за компенсации на пострадалите.
КАТАСТРОФАТА ВЪВ ВОДЕН
Огнената стихия в село Воден е опустошила 35 къщи. Пламъците са погълнали 25 необитаеми постройки и 10 къщи, които се ползват. Пожарът вече е локализиран, но борбата с огнения ад на много места в страната продължава.
Това съобщиха на извънреден брифинг от МВР по повод борбата с пожарите. Случилото се в село Воден и късното евакуиране на хора на фона на димящи улици породи сериозни критики срещу МВР. От ведомството твърдят, че много от хората са отказали да бъдат евакуирани и са били изведени принудително.
„Вчера ситуацията действително беше тежка. На място във Воден работиха 25 екипа на пожарната, военни, доброволци. Пристигнаха и техника, и екипи от Турция. Съседите реално върнаха жеста,който ние направихме към тях при земетресението“, коментира служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов.
Според него много усилия са положени и за опазване на Шарково, Крайново и Горска поляна заради разположената там разпределителна газопреносна станция "Странджа". По информация на областния управител на Ямбол Николай Костадинов екипите са работили през цялата нощ, пожарът е локализиран и няма предпоставки да се разпалят нови огнища. Но ще бъде направен нов оглед с хеликоптер, за да се прецени дали машината да се включи в гасенето.
ОГНИЩА
Ситуацията с пожарите продължава да е тежка в отделни региони на страната. Огънят продължава да бушува в района на Отец Паисиево, продължава пожарът и в община Болярово. Получени са нови сигнали за пожари в района на Кютстендил, работено е по 184 пожара, проведени са 46 спасителни операции.
Повече от 300 души и двата хеликоптера от Чехия ще гасят пожара днес край калояновското село Отец Паисиево. Това каза пред журналисти директорът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Пловдив, старши комисар Васил Димов, предаде БТА.
По думите му, основната задача днес е да се спре разпространението на огъня в северна посока. На този етап няма опасност за нито едно населено място.
В сутрешните часове обстановката е по-спокойна заради влагата в гората, коментира Димов. Като основна пречка в работата по гасенето на пожара той посочи вятъра, който при гъстата растителност в гората прави пожара върхов и налага изтеглянето на хората заради безопасност. Хеликоптерите са важни в тези моменти, за да направят пожара низов и екипите да се въведат на терен, обясни пожарникарят.
На терен днес ще работят 90 военнослужещи от 110-и логистичен полк, Четвърти артилерийски полк и 61-ва Стрямска механизирана бригада, доброволци - местни жители и доброволни формирования, горски служители, пожарникари от Пловдив, Смолян, Габрово и София област. Тази сутрин в карловското село Пролом в помощ на пожарникарите са се притекли 100 човека.
Пожарът край село Отец Паисиево лумна на 16 юли. Около 30 къщи в двете вилни зони на селото изгоряха, а 15 души бяха евакуирани. Огънят към момента обхваща около 9000 декара горски масиви и равнинни площи.
Частично бедствено положение е обявено обяви и кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов. Решението е в сила за селата Пролом, Мраченик и град Баня. Пожарът в Средногорието още не е локализиран. В центъра на село Пролом е разположена водоноска, която може да изстрелва с оръдия вода, за да се гасят пламъците, ако стигнат до селото, съобщава Кабаиванов, цитиран от БНР.
На място са 50 доброволци. Има готовност за евакуация.
"НЯМА ЖИВОТ В ТОВА СЕЛО"
"Червено небето. Почна да идва отгоре. Като лумна, като почна да пука – такъв страшен дим беше! Полицаите ни измъкнаха от къщите."
"Около нас всичко е изгоряло. Няма какво да гори вече."
"Сухо е. Отнякъде е тръгнало. Не е от селото пожарът."
"За 10 минути изгоря като факел. Тази вечер сме под звездите."
"Всичко, което сме събирали 40 години, е пепел."
"Половината село е изгоряло. Няма живот вече в това село.". Тези разкази на хората предаде в репортаж за БНР Даниела Костова.