"Всичко е в рамките на статистическата грешка"
7 щати имат ключово значение за крайния резултат от президентските избори в САЩ. Сред тях е Северна Каролина, където проф. Олег Йорданов преподава математика и физика.
Настроените и прогнозите са на кантар. Разликата е рамките на 1%. В Пенсилвания е почти 0:0. В Северна Каролина Тръмп води с около 1%. Всичко е в рамките на статистическата грешка, разказа той пред БНР.
"Като че ли Тръмп води с малко", посочи Йорданов, отказвайки да направи прогноза заради твърде близките резултати.
Според него първоначално Камала Харис е успяла да получи инерция след номинацията си, която обаче е била изчерпана. Като минус той открои това, че Харис се е разграничила рязко от политиката на Джо Байдън, особено икономическата.
Тезата, че има дълбока държава, като че ли помага на Тръмп, отбеляза преподавателят. Той обаче е на мнение, че дълбоката държава всъщност са професионалните институции, които не зависят от конкретна партия и идеология.
Илон Мъск е много важен коз в кампанията на Доналд Тръмп, каза още проф. Йорданов.
Запитан ще има ли разлика в гласуването на мъжете и жените, той подчерта, че се очаква енергичен женски вот, който е надежда за Камала Харис.
Ако спечели Тръмп, по отношение на войната в Украйна той е готов да сключи споразумение с Путин. В Близкия изток ще подкрепи Нетаняху, каквото и да поиска, а относно Китай е готов да въведе огромни тарифи, което в дългосрочен план ще е пагубно за световната икономика. Харис няма да е толкова търпелива по темата "Украйна", а в Близкия изток ще търси споразумение, очаква проф. Олег Йорданов.
Много е грешно нашата политика да се съобразява с това, което става в САЩ, но така ще се получи. Да се използва аргументът "Америка иска това и това", е абсолютно неправилно, коментира той в предаването "Хоризонт до обед".