Архитектурен проект цели да събере в интерактивна карта цялата база данни за сградите

Обезлюдяването на България, отразяващо се в закрити и изоставени училища, е фокус на проекта "Образованието е придвижване от мрак към светлина". С него страната ни участва на 18-ото Архитектурно биенале във Венеция след 15-годишно отсъствие.

В  момента базата данни по проекта съдържа 1100-1200 училищни сгради, обясни пред БНР архитект Борис Тикварски - автор и ръководител на проекта. В екипа е и белгийският фотограф Александър Думарей, който е бил впечатлен именно от тази тема още при първото си идване у нас. 

"Нашият фокус беше върху една не толкова цветна тема – обезлюдяването на България. Сметнахме, че тази тема е интересна, защото в периода, в който България не се е явявала на биенале, е имало две преброявания на населението и популацията е намаляла с 10%, или около 800 000 души. Сметнахме, че работата на фотографа най-добре представя тази статистика", коментира арх. Тикварски в предаването "Преди всички".

От екипа решили да доразвият темата и след откриването на българския павилион на биеналето в края на май. Много е трудно да се стигне до точния брой на изоставените училища, посочи той.

"Не се интересуваме точно от общото число, колкото от това да допълним информацията отвъд бройката. Опитваме се да намерим ясни дати - кога е открито училището, когато е открито, в какво населено място е, какво население все още живее в тези населени места, какво е състоянието на инфраструктурата, която води до това училище, дали то е преобразувано в нещо различно."

Амбицията е да се изготви интерактивна карта, на която тази информация да присъства, за да стане ясно кои от сградите на училища имат потенциал за нов живот. Според арх. Тикварски тези обществени сгради са ресурс.

Проектът цели да покаже мащаба на проблема, уточни той.

"Би било интересно трансформирането на тези изходни данни в задания за проекти. За нас би бил много полезен погледът на бъдещи архитекти и студенти."

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.