"Практиката партийните централи да номинират безизвестни юристи и известни политици ще бъде продължена"

"Десислава Атанасова е виден политик от ГЕРБ, но не е виден юрист. Тя е абсолютният антипод на кандидатурата на съдия Белазелков. Доста е странна тази номинация".

Така Иван Брегов от Института за пазарна икономика коментира предложението на ГЕРБ-СДС за конституционен съдия.

"На обществото се предлага един разностранен подход. В единия случай коалицията ПП-ДБ номинира уважавания и вече пенсиониран върховен съдия Борислав Белазелков. Той има биография на човек, който може да тълкува закона и в труден момент да не се огъва по никакъв начин. Имаме фигура, която е безспорно експертна и с позиция по съществени правни въпроси.

И една друга фигура, която идва по-скоро от политическия активизъм, не толкова от своето юридическо призвание". 

Според Брегов това показва, че практиката партийните централи да номинират безизвестни юристи и известни политици ще бъде продължена

Той не смята, че при Десислава Атанасова би могла да се направи аналогия с фигурата на Янаки Стоилов, който също има ясно изразени политически пристрастия, но зае поста на конституционен съдия. 

"Янаки Стоилов има силно изразен академичен профил. И той е политик, но това е елемент от биографията му, който не надделява". 

Конституционният съд е най-висшият орган, който имаме и сега беше време политиката да отстъпи на експертността, заяви Брегов.

"Не виждаме обаче нищо подобно". 

Ако ПП-ДБ се противопоставят на кандидатурата на госпожа Атанасова, както може би трябва да направят, ГЕРБ ще се противопостави на фигурата на съдия Белазелков и цялата процедура най-вероятно ще бъде провалена, посочи той.

"Политическите качества на едно лице нямат нищо общо с правните качества на един юрист, за да попълни Конституционния съд".

За Иван Брегов става ясно, че ще надделее квотният принцип при попълването на регулаторите. 

"Всеки ще има квота. ГЕРБ и ДПС ще имат  една квота, ПП и ДБ – друга. Може би никой няма да стреля срещу кандидатите на своя некоалиционер. От тук нататък оставяме зад гърба си експертността и прозрачността на процедурата. Влизаме в политическата механика, която не гарантира най-добрия възможен избор". 

Той определи като позитивно решението новите членове на Конституционния съд да нямат разписаните 9 години, а да довършат мандата на тези, които вече са просрочили своя и да имат 7-годишен мандат.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.