Местните избори показаха, че дори без промени в законодателството, машините могат да бъдат извадени от гласуването, казва доцентът в Софийския университет

Доц. Наталия Киселова – преподавател по конституционно право в Софийския университет коментира пред Агенция "Фокус" висящите казуси около изборната система, които изпъкнаха на тези местни избори.

Според нея, на първо място е проблемът с машините, който показа, че дори и да няма промяна в законодателството, машините могат да бъдат изведени извън строя. Сега това занапред ще задължи министъра да бъде активен участник в сертифицирането. От друга страна, Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да си даде сметка, че тая работа на парче с част от платформите, образно казано, които се инсталират за бюлетината, за фейса на екрана, също трябва да го решат, защото предстоят избори на 8 юни за членове на Европейския парламент.

"Така че проблемът с машините според мен разколеба някои хора да гласуват с машини. Това пък води до другия проблем – ако неправилно си попълнил бюлетината, ЦИК да "изправи“ тази "неправилност“. Аз лично не бях привърженик на видеонаблюдението, защото ми се струваше, че това недоверие, което ще демонстрираме общо към всички хора в секционните комисии, е прекомерно", каза още тя.

Доцент Киселова е категорична, че ако на предишни избори се посмяхме, на местните се видя колко голям може да бъде залогът и за съжаление, извадиха на показ първо, че в секционните комисии членовете могат, така да се каже, да "изправят“вота.

"И да предопределят вота. Давам пример: прочетох преди малко, че се жали избора на кмет на Банкя. Разликата – два гласа. Т.е. тук вече, при толкова оспорвано състезание, при ниска избирателна активност, вероятността да има нови избори е много голяма. Т.е. не очаквам нови избори в София, защото в София най-малко проблеми може би имаше във връзка с преброяването и отчитането, но в по-малки населени места, където имате по-малка разлика, е много вероятно да има и обявяване на избора за незаконосъобразен, защото колкото пъти се брои, толкова пъти…", посочи тя.

На въпроса дали е необходимо да се променя Изборния кодекс Наталия Киселова е категорична - да, специално за Централната комисия при всички случаи да. Дори и само да добавят членове.

"Ако приемем, че към тези, които се оставят, добавят примерно представители на “Продължаваме промяната" и на “Възраждане", това изисква промени, дори само преходни и заключителни разпоредби. Във връзка с машините ми се струва, че може да се изкушат като ще кажат “Ето, те не показаха качество, толкова им се надявахме, пък дефектират". Всъщност, трябва да се види във всеки един случай. Първо, да кажем в нищожен брой на общия брой участвали машини във втория тур е имало проблеми. Така че трябва да се види, на какво се дължат те, може да е нещо ситуативно. На следващо място, което със сигурност ще се наложи, е повишаване качеството на членовете на секционните комисии. Не е достатъчно да им се дадат вместо 100 - 180 или 200 лева. Пари се дават за свършена работа, а не на калпак, защото някой е участвал. Националната телевизия направи две поредни предавания в събота и в неделя, с които извади по-шокиращи случки от видеонаблюденията", смята експертът.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.