"Нулевата ставка важи до средата на 2024 година. Това остава там, няма промени. Що се отнася до ставката на ресторантьори и хотели, получихме доста предложения от техните организации - да се се въведат постермианли за всички заведения - 2,3,4 звезди, само за най-малките да бъдат освободени, да се плащат заплатите по банков път в 2,3,4,5 звезди, да има минимални ставки за персонал, които са задължително по-високи от минималната заплата, за най-нископлатените длъжности започват от 1000 лева и вървят нагоре, което да изсветли трудовите договори.
Ако всичко това бъде прието, тогава 9%-те могат да останат като временна мярка, тъй като хазната ще събере повече средства, отколкото през ДДС. Ако не бъде прието, поддържаме 20-те%, т.е. изборът е на парламента дали да го приеме, или не", заяви Василев.
За ресторантьорите
"Всички, които са под 100 000 лева минават на патентен данък. Техните приходи от данък печалба отиват в общината, които така или иначе контролират броя маси и всичко останало. По този начин общините ще имат допълнителен източник на приход", каза той.
По думите му данъчните закони, които се внасят, са балансирани и отразяват исканията на браншовите организации и сдружения.
“Има редица предложения, които ние като вносител, внасяме в парламента от тяхно име (бел. от ред. - организации и сдружения). Смятаме, че има достатъчно балансирани предложения", заяви Василев.
Той обясни, че още този четвъртък те ще могат да бъдат разгледани на първо четене в Бюджетната комисия на парламента.
Links
[1] https://www.focus-news.net/novini/persons/5292.html
[2] https://liberta.bg/tags/dds-na-hlyaba
[3] https://liberta.bg/tags/dds-na-restorantori
[4] https://liberta.bg/tags/%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B2
[5] https://liberta.bg/tags/%D0%B1%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D1%82