Това заяви пред БНР Андрей Гюров от "Продължаваме промяната"
Гюров подчерта, че България е сред страните с най-добри показатели в Европа по критерия за съотношение дълг към БВП, както и бюджетният дефицит, който е в рамките на Маастрихтските критерии:
"Успяхме да покажем, че в България може да се реализира една широка социална програма, да се подкрепят бизнесът и гражданите, а в същото време бюджетният дефицит да бъде под 3%. Това повдига интересния въпрос, ако това не се е случвало досега, къде са отивали тези средства?".
По думите му ПП остава с ясната цел за присъединяване на страната в еврозоната във възможно най-кратки срокове.
Андрей Гюров постави въпрос защо КЗК не е направила нищо, за да се справи с монополното положение на "Лукойл" на българския пазар и защо 10 години тази компания не е плащала нито лев данък:
"Може би защото играеше карти с управляващите. Това са натрупани неща, които са повлияли на ситуацията на пазара на горива в България. Ние направихме първи важни крачки, за да се освободи този пазар и да може тази компания да започне да плаща данъци в България".
Според него това, че в социологическите проучвания ПП-ДБ има преднина от 1% пред ГЕРБ-СДС, означава, че тази разлика е около 10% и добави, че досега резултатите на ПП и ДБ винаги са били подценявани в изследванията на обществените нагласи преди изборите.
"За нас е важно не кой и от коя формация заема мястото на водач в листите на ПП-ДБ, това са избираеми позиции, които не променят състава на хората, които ще влязат в парламента. За нас е най-важно на преден план да излязат смислени хора със смислени каузи, в които хората да могат да се припознаят и да им вярват. Устойчивите решения се вземат, когато всички мнения се сложат на масата", обясни Гюров и подчерта, че не може да се говори за задкулисни решения. Той съобщи, че на 22 февруари ще има Национален съвет на ПП, на който ще бъдат одобрявани листите на коалицията ПП-ДБ за изборите на 2-ри април.
Според Андрей Гюров президентът Румен Радев "не може да изразява собствено мнение и да нарича партиите по определен начин, което да влияе на изборния резултат":
"България е парламентарна република и решенията на парламента са най-важни и всички институции, включително и президентът, да се съобразяват с тях".
Той подчерта, че експерти трябва да направят анализ дали има причини да се говори за импийчмънт на президента и да се предприемат действия, с които да бъде защитена парламентарната република.