Авторът е американска журналистка Ашира Морис, която живее в София. Тя подробно представя на читателите на списанието ситуацията около протестите в София от последните месеци – сблъсъкът край „Летния Сарай“ на Ахмед Доган на недостъпен за гражданите плаж в парк „Росенец“, искането на две трети от хората кабинетът да подаде оставка и отговорът на премиера, че ще остане на власт до изборите.
"Силната независима преса е друга основа на здраво гражданско общество. В България крахът на свободата на медиите беше прекъснат, но не и дефиниран от насилие. Вместо това финансовият стрес, изправен пред новинарските издания по света, помогна да се концентрира голяма част от собствеността на медиите в страната в ръцете на един-единствен човек: Делян Пеевски, когото „Репортери без граници “ нарекоха „най-прословутото въплъщение“ на тайното споразумение между медиите, политиците и олигарсите .
(...) Разследващите журналисти са принудени да напуснат работните си места или са изправени пред клеветнически кампании от медиите, собственост на Пеевски, докато други журналисти се изправят срещу универсалния проблем с неплащащите или нископлатените работни места. Свободата на печата в България е спаднала през последното десетилетие и сега е класирана на 111-то място в света от "Репортери без граници", далеч по-лошо от другите страни-членки на ЕС.
Ако настоящата загадка на България илюстрира рисковете, пред които са изправени САЩ, настоящите протести също са поучителни. Да, призивът за митинг е Борисов да подаде оставка. Но движението е нещо повече от извеждане на един човек от политическия пост. Става въпрос за системата", се посочва в статията.
„Борисов е на власт през повечето от изминалото десетилетие и е управлявал държавата в интерес на близкия си приятелски кръг, а не на обществото. През миналата година България беше определена за най-корумпираната държава в ЕС според „Трансперънси интернешънъл“. (…) На българите им е писнало от съдебна система, която не разследва корупцията, от унищожени свободни медии и от институции, които се подчиняват на управляващата партия, а не на закона“, пише в материала.
„Сегашната криза показва дълготрайните последици от управление, което угажда на няколко бизнесмени с близки връзки до управляващата партия“, отбелязва Морис, по думите на която „на хартия България е демокрация“, но членството ѝ в ЕС е белязано предимно от усвояване на средства, а не от контрол над върховенството на закона”, добавя авторката.
„Управлението в САЩ и в България вече има някои не твърде хубави общи черти. И Тръмп, и Бойко Борисов управляват със системи от фаворити, награждават с договори лица с лични връзки при малко мерки за отчетност. И при двамата разделението на властите е сринато“, преминава към сравнението авторът на статията. Проблемът не се изчерпва с характеристиките на лидерите, а лежи в системата, която поставя някои над закона.
„Аспекти от сегашната траектория на САЩ, където лидерите на здравни агенции са подигравани от Белия дом насред пандемията и където президентът открито нарича журналисти врагове на народа, могат да доведат до система също толкова корумпирана, колкото българската“, смята Морис. Тя коментира, че както у нас масовите протести със сигурност не биха позволили лесно продължаване на сегашния модел, така и в САЩ гражданското общество трябва да се опита да си върне държавата.
Links
[1] https://foreignpolicy.com/2020/11/03/if-trump-wins-america-could-look-a-lot-like-bulgaria/
[2] https://liberta.bg/tags/foreign-policy
[3] https://liberta.bg/tags/%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%B8
[4] https://liberta.bg/tags/%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%BD-%D0%BF%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8
[5] https://liberta.bg/tags/%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%BE-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2
[6] https://liberta.bg/tags/%D1%81%D0%B0%D1%89
[7] https://liberta.bg/tags/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F
[8] https://liberta.bg/tags/%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B4-%D1%82%D1%80%D1%8A%D0%BC%D0%BF