Част от данните обяви през седмицата психологът акад. Петър Иванов, който се занимава от години с демографските тенденции у нас.
Повод бяха двата случая от миналата седмица - на мъж от Дряновското село Буря и жена от село Камен, които се самозапалиха в едни ден - на 14 февруари. Преди това се самозапали баща на две деца от град Рила, Кюстендилско. ВИ тримата дотук, само за първите 40 дни на 2019 г., са посегнали на живота си от отчаяние и бедност.
По думите на професора, "две самозапалвания за един ден в една държава
Основни причини, според него, за демонстративните и мъчителни самоубийства в България са:
През януари се навършиха 50 години от самозапалването на Ян Палах на 16.01.1969 г., в знак ан протест срещу съветската инвазия в Чехословакия. На дъщото място в Чехия на 18 януари се самозапали чешки гражданин на 55 години.
Статистиката, след щателна проверка на медийните източници, показва следното:
Предотвратените случаи са около 10 публично известни, но това далеч не е цялата информация за самозапалващите се хора. Спасените с различни степени на изгаряне и психически травми след преживяното са около 15 души.
През феруари 2019 г. се навършиха 6 години от
България е първенец по протестни самозапалвания. "Ние сме на първо място в света по самоубийства, на първо място в света по смъртност и на първо място в света по намаляване и изчезване на населението", написа проф. Иванов и отбеляза, че статистиката съвпада с 10-те години управление на ГЕРБ и бедността и ниските доходи, тласкащи хората към мъчителна демонстративна смърт.
След вълната от самозапалвания от 2013 г. насам, по време на антимонополните протести и преди протестите срещу назначаването на Делян Пеевски за председател на ДАНС и срещу парвителството на Пламен Орешарски, на 21 март 2013 г. Министерството на здравеопазването обявява, че ще търси "спешни мерки срещу самоубийствата чрез самозапалване".
Проф. Михаил Константинов тогава критикува обявяването на национален траур по повод самоубийства чрез самозапалване и осъди героизирането им, като призова медиите да не показват случаите, за да се перкъснела "евентуалната вълна от подражатели". С което призна, че голяма част от населениете би се идентифицирало с бедността и нещастието на хората, посягащи на живота си по този начин.
Психиатърът д-р Веселин Герев на среща в Пловдив обяви, че е много
- социални, битови, психологически, политически и съвсем обикновени проблеми, на които не е обърнато внимание", допълни той.
По думите и на други експерти представянето на самозапалващите се хора като луди и примитивни е удобно извинение за замитането на големите проблеми на ниския социален статус, доходите, корупцията, самотата и ограничаването на правата, които влияят на състоянието на населението. Експертите още тогава прогнозираха, че
политически кризи и преходни процеси, в които се руши усещането за страведливост у хората".
Links
[1] https://liberta.bg/tags/%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5
[2] https://liberta.bg/tags/%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B1
[3] https://liberta.bg/tags/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%BF%D1%86%D0%B8%D1%8F
[4] https://liberta.bg/tags/%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82