ЦЕБС “Алеф” получи късометражни филми, където чрез различни изразни средства и метафори, младежите заявиха своята позиция срещу речта на омразата и дискриминацията и се превърнаха в посланици на ценностите на ЕС. Видео надпреварата предизвика учениците да изразят своето толерантно отношение към всички етноси, населяващи България, както и да споделят начините, по които според тях могат да бъдат преборени омразната реч и ксенофобията.
Оценката на най-добрия кратък филм бе извършена от експерти в областта на правата на човека и видео обработката.
На първо място журито постави видео разказа на учениците от СУ “Добри Чинтулов” Даниела Иванова и Михаела Стоянова.
Вижте отличения на първо място филм тук: https://youtu.be/lmIk5rVcfWo [1]
Второ място бе дадено на учениците от ПГ “Христо Ботев” Анна-Мария Атанасова, Ангелина Иванова, Деница Йорданова, Кристияна Масълска, Мартин Йорданов, Мартина Катеринова, Никола Костадинов, Петър Петров, Рая Радева и Сиана Атанасова.
Вижте отличения на второ място филм тук: https://youtu.be/XIvprhnc3KM [2]
На трето място комисията постави филма на Константин Георгиев от ПГ по транспорт.
Вижте отличения на трето място филм тук: https://youtu.be/i_NIRqvKEro [3]
Отличените видеа и техните автори ще бъдат представени и по време на регионална конференция „Създаване на устойчиви общински политики срещу речта на омразата”, която ще проведе в Бургас в края на месец януари 2025 г.
Конкурсът за кратък филм „ПО-СИЛНИ ОТ ДУМИТЕ” се организира от ЦЕБС “Алеф” в рамките на инициатива „Толерантност срещу омразата - прилагане ценностите на ЕС в мултикултурното общество на Бургаска.
Тази публикация е създадена в рамките на инициатива „Толерантност срещу омразата – прилагане ценностите на ЕС в мултикултурното общество на Бургаска област”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Изразените възгледи и мнения са единствено на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или на ИООС (или ФРГИ). Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ИООС (или ФРГИ) могат да бъдат държани отговорни за тях.