Мултидисциплинарният екип се включва в интегриране на здравно-социални услуги в общността, целящи да подобрят качеството на живот и възможностите за социално включване на уязвими групи. Специалистите обединяват усилия в изграждане на едно по-здраво и отговорно бъдеще. Проектът цели да помогне на 340 деца от уязвими групи и техните семейства, както и на младежи до 20 години, които продължават образованието си да се интегрират в обществото.
В рамките на проекта до момента е проведена информационна кампания на тема „Полово предавани болести“, насочена към превенция и защита на индивидуалното и общото здраве на младежите. В нея участваха момичета и момчета на възраст от 15-18 години от кв. „Рудник“. Темата бе поднесена от д-р Ангелова /акушер – гинеколог/ по интересен и достъпен начин. Младежите повишиха здравната си култура по теми, свързани със сексуалните отношения, контрацепция и полово предавани болести.
В кварталите „Победа“, „Рудник“, „Горно Езерово“ са осъществени 78 консултации със специалист акушер-гинеколог д-р Ангелова по програма "Подобряване на сексуалното и репродуктивно здраве на младите хора и превенция на рисковото поведение“.
От стартирането на проекта до момента са обхванати общо 296 деца. Част от тях екипът насочва към допълнителна подкрепа и допълнителни консултации за ранното детско развитие. Родителите имат възможност да осъществят консултация от д-р Кардашева /педиатър/ по отношение здравната грижа за деца в ранна детска възраст. В проведените групови мероприятия родителите се срещат с лекаря и дискутират теми, свързани с предпазване от заболявания, закаляване, изграждане на имунитет при децата, профилактични прегледи за деца и др. Паралелно още 69 семейства са обхванати и консултирани по Програма "Здрави деца".
По проекта е оказана и допълнителна здравна подкрепа в домовете на 22 семейства. Целта на проведената мобилна работа е да се повиши здравната информираност на родителите и на членовете от разширения семеен кръг. Да се подчертаят ползите от ваксинопрофилактиката. Да се насърчат здравословни промени в поведението, като се ограничи влиянието на вредни фактори и се стимулира отговорността за здравето на децата в семействата.
За децата, отглеждани в резидентна услуга, се организират групови занимания по теми, насочени към развиване на социални умения, емоционална интелигентност и личностни ресурси. До момента в групите са включени 52 деца.
Социалните работници провеждат регулярно посещения в 104 домакинства, където консултират родителите, съобразно индивидуалните потребности на всяко едно от децата. Домашните посещения подпомагат ранното идентифициране на рисковете за детското развитие, прилагане на мерки за въздействие и подобряване състоянието на децата, чрез надграждане на родителски умения.
Links
[1] https://liberta.bg/tags/%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%81
[2] https://liberta.bg/tags/%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0
[3] https://liberta.bg/tags/grizhi
[4] https://liberta.bg/tags/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%B0
[5] https://liberta.bg/tags/%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0
[6] https://liberta.bg/tags/neravnostoyno
[7] https://liberta.bg/tags/polozhenie