Конституционният съд обяви за противоречащи на Основния закон почти всички промени, свързани със съдебната система, в Шестата ѝ поправка. Съдиите не са постигнали съгласие по текстовете, свързани със служебното правителство и мандата на Народното събрание, като те остават в сила.
Всички 12 конституционни съдии са участвали във взимането на решенията текст по текст, като сред тях е и Десислава Атанасова, която като бивш депутат гласува в подкрепа на тази конституционна реформа.
Според КС са противоконституционни текстовете, с които Висшият съдебен съвет се разделя на два отделни съвета, ограничават се правомощията на Главния прокурор и се въвежда механизъм за разследване на обвинител номер едно. По този начин на практика се отменя цялата съдебна реформа, предаде БНР [1].
Така с решението на КС се възстановят орязаните правомощия на главния прокурор и седемгодишния му мандат, а Висшият съдебен съвет се завръща в стария си вид и именно той отново ще избира т.нар. "трима големи" в съдебната система.
Според мнозинството, част от промените са от компетентността на Велико Народно събрание, а други са отменени, защото са свързани с тях.
Съдиите уточняват, че посочените конституционни разпоредби запазват редакцията си преди влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
Правните последици, настъпили при действието на тези промени в посочените конституционни разпоредби до влизане в сила на настоящото решение, запазват своя правен ефект.
КС обяви за противоконституционен дори и текст, според който "Науката, образованието и културата са национални ценности".
Относно текстовете, които са разделили конституционните съдии 6 на 6, остават в сила промените, с които се променя редът за назначаване на служебно правителство. Президентът ще трябва да избира служебен министър-председател от списък с лица измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправителя на Българската народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата, омбудсмана или негов заместник. Като кандидатът за служебен премиер ще предлага състава на служебния кабинет.
Остава в сила и конституционната промяна, според която избори за ново Народно събрание се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащия парламент, както и въведената възможност за народни представители да бъдат избирани кандидати, които имат двойно гражданство - българско и на друга държава.
Съдиите Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова приемат, че тези промени са противоконституционни.
Съдиите Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова смятат, че тези промени не са противоконституционни.
Това означава, че тези конституционни текстове остават в сила и ако има избори, ще се избира служебно правителство по реда, по който е действано с избора на настоящото служебно правителство.
Делото бе образувано по искане на президента Румен Радев и на 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на промените в Конституцията, въведени със Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
Промените в основния закон бяха приети на 20 декември миналата година. Гласуваха общо 237 народни представители. "За" бяха 165 от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС. "Против" бяха 71 от "БСП за България", "Възраждане" и "Има такъв народ". Депутатът Бойко Рашков от ПП-ДБ гласува с "въздържал се".
Решението на Конституционния съд идва два дни след като България беше похвалена от ЕК за някои от конституционните промени в частта съдебна власт. В доклада ѝ за върховенството на правото изрично се споменаваше и променената формула за излъчване на служебно правителство. То беше предшествано от поредица публикации, на които пък се позоваваха анализатори, че съдът вече е решил и ще спре съдебните промени, но няма да събере мнозинство да отмени т.нар. "домова книга", в която трябва да се движи президентът при избора на служебен министър.
Цялото становище на Конституционния съд може да видите ТУК >>> [2]
КС отхвърли жалбата на Иван Гешев срещу механизма за разследване на главния прокурор
Веднага след решението, с което отмени почти всички промени в главата "Съдебна власт" в Шестата поправка на Основния закон, Конституционният съд се произнесе и по жалба, внесена от бившия главен прокурор Иван Гешев срещу въведения през май 2023 г. механизъм за разследване на обвинител номер едно и неговите заместници.
От съда лаконично съобщиха, че искането той да бъде обявен за противоконституционен е отхвърлено, но с какви мотиви, ще стане ясно, когато бъдат публикувани мотивите към решението.
Това решение на КС е взето единодушно.
Links
[1] https://bnr.bg/post/102025344/ks-obavi-za-protivorechashti-na-konstituciata-chast-ot-promenite-svarzani-sas-sadebnata-reforma
[2] https://www.constcourt.bg/bg/messages-1269
[3] https://liberta.bg/tags/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D1%8A%D0%B4
[4] https://liberta.bg/tags/reshi
[5] https://liberta.bg/tags/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8
[6] https://liberta.bg/tags/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D1%8F